Mar juniusban elhataroztuk, hogy valamikor az osz folyaman elutazunk New York Citybe. Az idopont leginkabb attol fuggott, hogy Filipi milyen munkakat mikorra utemez be. Aztan amikor meglett a pontos terve - augusztus kozepe tajan -, le is foglaltuk interneten a repulojegyunket. Omahabol a Newark repterre lehet kozvetlen jarattal eljutni, a tobbi gep vagy a LaGuardia repterre vagy a John F. Kennedy Airportra erkezik, azonban ezek minimum egy atszallast is jelentenek. A kozvetlen jarat 2 es fel ora alatt er NY-ba, mig az atszallassal akar 5 oras utat is ki lehet fogni! Nohat, ennek tudataban dontottunk a Newarkra erkezes mellett. Az indulast megelozo este elegge elkezdtunk hangolodni, maximalisra tekert hangerovel hallgattuk a youtube-on a Pet Shop Boys “New York City Boy” cimu orokzoldjet. J

 
Szeptember 9-en szamomra fajdalmas koran kelessel indult a nap, hajnal 5-kor csipogott az ebreszto a telefonunkon… Az utazas izgalma miatt hamar kipattantunk az agybol, majd gyors tisztalkodas utan az elozo nap osszepakolt borondjeinkkel felszerelkezve a repterre indultunk. A repter mellett hatalmas parkolokat uzemeltetnek, ahol bizonyos dij elleneben (4.50 dollar/nap) ott lehet hagyni az autot. Leparkoltuk a jarganyt, majd egy kisbusszal a repter terminaljahoz vittek minket. A beszallokartyak atvetele utan a biztonsagi vizsgalat fele vettuk az iranyt. Talan mar irtam, hogy minden alkalommal le kell venni a cipot is – 2006-ban Angliaban cipobe rejtve akartak robbanoszert tobb repulogepre feljuttatni, akkor vezettek be ezt a vizsgalatot is -, es maximum 100 ml urtartalmu folyadekokat lehet felvinni az utasterbe. Utazosampont, tusfurdot, fogkremet elozoleg mini kiszerelesben taraztunk be. A jaratunk 7.20-kor szallt fel es szerencsere sima uton erkezett meg Newarkra helyi ido szerint 11 orakor (egy ora az idoeltolodas Omahahoz kepest). Hamar megtalaltuk a NJ transit vonatot - en elozo napokban a tomegkozlekedes kulonbozo lehetosegeit vadasztam az interneten -, amivel be tudtunk utazni a New York-i Pennsylvania allomasra. A vonaton a “kaller” elvette a jegyunket es minden sor fejtamlajahoz annyi papirdarabot (ez ugy nezett ki, mint otthon egy buszjegy) tuzott oda, amennyien ultek a sorban (2x3 uleses vagonok voltak). Igy a kovetkezo korben tudta, hogy hany uj utas van az elozoleg oda helyezett papirfecnik alapjan, nem hagyatkozva az utasok becsuletessegere vagy sajat memoriajara – otletes…!
 
Kb. 35 perc vonatozas utan erkeztunk a Penn Station-re. A felszinre feljutva aztan eltatottuk a szankat! Gyakorlatilag Manhattan kellos kozepen, a 7th avenue-n talaltuk magunkat hatalmas forgatagban! Az utcakon hompolygott a tomeg, a klasszikus sarga taxik, amikre az erkezo utasok vadasztak, araszolgattak, a dugoban veszteglo autosok turelmetlenul nyomtak a dudat, idonkent elsuhant egy-egy varosnezo busz tele turistakkal. Tenyleg, mint a filmekben! J Fantasztikus volt! New York Manhattanben rendkivul egyszeru egyebkent tajekozodni. Az utcak szamozasa Del-Manhattanben kezdodik, a parhuzamos utcak emelkedo sorban kaptak a szamokat (1st 2nd, 3rd, 4th, 5th stb.). Az erre meroleges utak “avenue” elnevezesuek es keletrol nyugat iranyban kaptak szinten emelkedo sorrendben szamokat (1st Avenue, 2nd Avenue stb.). Ezek gyakorlatilag Del-Manhattantol eszakig huzodnak. Neha azert elofordul egy-egy nevvel ellatott utca, vagy ter is (pl. Broadway, Times Square, Wall street, Madison Avenue stb.). Az allomason beszerzett terkep alapjan borondjeinket huzva eljutottunk a Time Square-ig, ugyanis itt vettuk fel az elozo este interneten megvasarolt New York Pass-unkat; ez a berlet 3 napra szol egy fix osszegert, es kb. 50 latvanyossagot lehet vele megnezni ugy, hogy sehol nem kell mar a belepot kifizetni. Ha az embernek van ideje, akkor nagyon sok minden belefer viszonylag kedvezmenyesen. Mi elozoleg vegigbongesztuk, mit szeretnenk megnezni, es ez alapjan dontottunk ugy, hogy megeri egy ilyenbe beruhazni - egy latvanyossag megtekintese minimum 20 dollarba kerul egyebkent!
 
Szoval a Time Square Planet Hollywood-jaban atvettuk a NY Pass-t, aztan csak elveztuk, hogy – meg ha borondokkel is – sodrodunk a tomeggel. Az idojaras igen baratsagos volt legnagyobb oromunkre. A Broadwayon vegigsetalva szinhazak sora mellett haladtunk el – en mindig azt hittem, hogy a Broadway egy rovidke utca, de ez is gyakorlatilag egy avenue, azonban az egyetlen egesz Manhattanben, ami nem parhuzamosan fut a tobbivel, hanem ferden huzodik vegig deltol eszakig a varoson, es a Time Square-nel egy szakaszon kettevalik. Igazabol Manhattan a “klasszikus” NY, annak is van egy igazi belvaros resze, az 5th Avenue es a 8th Avenue altal kozrefogva, deli iranyban kb. a 33rd utcatol eszakra a Central Parkig. Ennyi kavezot, ettermet en meg sosem lattam egy helyen - az egyik utikonyv szerint 15 ezer etterem van a varosban!
A Central Parkba beerve ismet igazi filmes hangulat fogadott minket: futok, bringasok, gorkorisok, babakocsis anyukak, fuben hevero parok, padokon olvasgato oltonyos fazonok. J Mi is letelepedtunk egy padra, elveztuk a delutani napsutest. A parkban lovaskocsik is korbeviszik a turistakat, illetve bringaval felszerelt, kis ketszemelyes kocsit huzo jarmuvek is kozlekednek (pedicab-nek hivjak). A parkban vannak baseball palyak, tavak, jatszoterek, botanikus kert, allatkert, sot itt van a Metropolitan Museum is. Terulete 341 hektar, 3.4 negyzet km, teljesen szabalyos teglalap. Az 59th es a 110th utca kozott fekszik, nyugatrol a 8th, keletrol az 5th avenue hatarolja. Azt hiszem, egy egesz napot el lehetne tolteni benne!
 
A parkon atvagva (szelessege kb. 6-700 meter) a 6th avenue-ra jutottunk vissza, azon ismet deli iranyba indultunk. Az egyik keresztutcaban forgatasi kellekeket vettunk eszre, persze azonnal felcsillant a szemunk: hatha elcsipunk egy-egy hiresseget! A 5th avenue sarkara erve aztan kordonok es rendorok hada fogadott minket hatalmas tomeggel. Nyujtogattuk a nyakunkat, bar meg mindig nem derult ki szamunkra, kit is kellene latni?! A tomegbol az emberek boldogan mutogattak a terre, es folyamatosan fotoztak. Megkerdeztem egy mellettem tulekedo lanyt, kiknek orulunk? Kiderult, hogy eppen a “Szex es New York” egy epizodjanak forgatasa megy! Aztan meglathattuk Sarah Jessica Parkert es Kristin Davist, amint a sminkesek es fodraszok eppen a fizimiskajukat igazgatjak! J
Az 5th avenuen a vilag leghiresebb, legflancosabb uzleteinek sora menten folytattuk utunkat – pl. Louis Vutton, Bulgari, Tiffany, Armani stb. Persze ezek azok az uzletek, amiknek csak a kirakatat nezi meg az ember, bemenni mar nem mer, mert kineznek… Utba ejtettuk a Rockefeller Centert – innen kozvetitik minden nap az NBC TV csatorna adasait illetve a tetejen egy kilatoterasz is uzemel. Ugy terveztuk, majd valamelyik nap bemegyunk.
6 ora utan aztan ugy hataroztunk, megkeressuk a buszpalyaudvart, ahonnan a buszunk indult New Jersey-be a szallasunkhoz. A palyaudvaron hosszas keresgeles, majd jegyvasarlas utan a 166-os busz megallojaban varakoztunk. A buszmegallobol egyenesen a Lincoln Tunnelbe lehet jutni, ami egy tobb-savos alagut, a Hudson folyo alatt vezet at Nyugat-New York es New Jersey fele. Mivel Manhattanben szamunkra elerhetetlen aron kinaltak a hoteleket (min. 130 dollar egy ejszaka!), ugy dontottunk, megfelelo lesz nekunk a joval olcsobb, de kisse tavolabbi megoldas is – gyakorlatilag egy manhattani szallas es egy kijjebb levo hotel kozott min. 50 dollar volt ejszakankent a kulonbseg! Nohat ez azert nem mindegy, plane nalam… J
Buszutunk kb. 40 percig tartott ugy, hogy szinte 80-100 meterenkent buszmegallo volt. New Jersey mar kulon allam, de szerintem a Ridgefieldben (ez az elso varoska Jerseyben) lakok nagy resze New York City-be ingazik naponta dolgozni. Gyakorlatilag a ket varos teljesen osszeepult, mintha New York kulvarosa lenne. A folyo alatt atkelve csodas latvany fogadott minket: az esti Manhattan fenyeit megerte megnezni innen tavolabbrol! New Jersey-ben rengeteg kinai es mexikoi lakik, de ennek ellenere nem rossz kornyek, es nyilvan joval olcsobb az elet, mint Manhattanben. A buszrol leszallva – a sofor keson szolt, hol kellett volna leszallnunk, de rendes volt, mert a visszafele levo 3 megallora adott nekunk jegyet, es a masik buszon mar nem kellett fizetnunk! – kb. 8 percen belul gyalogosan a korabban mar jol bevalt Days Inn hotelek egyikebe jutottunk.

A bejegyzés trackback címe:

https://amerikaikaland.blog.hu/api/trackback/id/tr221393868

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása