Oktober 7-en reggel Gabor lakasanak teraszan reggeliztunk egy palmafa szomszedsagaban. Csodas ido volt, mar kora reggel kellemes homerseklettel. Ugy terveztuk, hogy delelott bemegyunk a varosba, aztan Gabor utanunk jon, amikor vegzett a munkajaval – persze rovidebb munkaidot tervezett aznapra… J

Miutan reszletesen megmutatta a terkepen, hogy mit merre keressunk es hol erdemes parkolohelyre vadaszni, elindultunk. A belvaros kb. 25 merfoldre volt, de ott elegge nehezkes a parkolas. Gabor a kikoto koruli reszt ajanlotta, azt mondta, ott sok helyen ingyen parkolohelyet is ki tudunk fogni.
San Francisco lakossaga jelenleg kb. 5-600 ezer, a kulvarosokkal egyutt kb. 800 ezer. Felviragzasa 1848-ban indult, amikor az American Riverben aranyat talaltak es igy rengeteg kalandor vandorolt a kornyekre. Egy even belul – 1848 es 1849 kozott – a varos lelekszama a korabbi 1500-rol 25 ezerre emelkedett!
A hullamvasutszeru utcakon – emlekeztek a “San Francisco utcain” cimu sorozat uldozos jeleneteire a fiatal Michael Douglas-szel es tarsaval?! J - hamar bejutottunk a Bay streetre, ahol rogton talaltunk – nem kis oromomre - egy delutan 4 oraig ingyenes parkolot! Innen lesetaltunk a kikotobe. Itt halakra vadaszo pelikanok es uszkalo fokak fogadtak minket, az elmaradhatatlan parton kocogo-bringazo helyiekkel es tai-chizo csoportokkal. A fokakon kivul a vizben a helyi uszoklub tagjai tempoztak neopren ruhaban.
A kikotoben tobb molo talalhato, ezek kozul a legnepszerubb a Pier 39 a kiallitott hajok es a szorakozohelyek miatt. Az Alcatraz sziget es a part kozott tobb teherszallito hajo kozlekedett eppen. Az Alcatraz sziget 1934 es 1963 kozott rendkivuli biztonsagi rendszerrel mukodo bortonkent uzemelt, raboskodott itt pl. Al Capone is. Arrol volt hires, hogy soha egyetlen rab sem tudott megszokni a falai kozul. A sziget a parttol kb. 20 percnyi hajoutra fekszik, manapsag bortonmuzeumkent uzemel.
Mezitlab setaltunk egy nagyot a parti homokban, szuper meleg volt. Ezutan a kikotoben allo tengerjarok fele vettuk az iranyt. Volt koztuk nehany, ami meg a mult szazad legelejen keszult, manapsag mar muzeumkent mukodik, mar nem hajoznak veluk.
A kikoton levo molok egy rovid szakasza a piheno-sutkerezo fokak kedvenc helye.
A Pier 39-tol a varos fele indultunk. Par szaz meterre van a – filmekbol is ismert - Cable Car vegallomasa. Egy utra vettunk jegyet, hogy mi is kiprobalhassuk az elmenyt. Az elso Cable Cart 1873-ban helyeztek forgalomba, manapsag is nepszeru tomegkozelekedesi eszkoz a villamos, a troli es a busz mellett. Persze nagyon sok turista is hasznalja. Oldala nyitott, tehat fel lehet kapaszkodni a lepcsoire ugy, hogy az ember felig kilog belole. J
 
A Union Square-i vegallomasig az ut kb. 20 perces volt, meredek dombokon fel-le haladva. Esztivel legelol ultunk, Tusi a hatuljaban allt. Idonkent felelmetes volt az utcak meredeksege! Nagyon elveztuk az utazast, bar Esztinek neha teriszonya volt…
A Union Square a belvaros szive, rengeteg uzlet talalhato itt – fokeppen ruha-, cipoboltok, es ajandekuzletek a turistak szamara. Innen a kaptatokon eszak-keleti iranyba, a kikoto fele indultunk ugy, hogy belelathattunk  a kinai negyed nyuzsgesebe. Az akar 40-45 fokos emelkedok komoly testedzest jelentenek meg a fiatalabbak szamara is!  
A Lombard Streeten talalhato a vilag legkanyargosabb utcaja. Az utca rendkivul meredek, autoval is jarhato, nyolc kanyar van benne kb. 100 meteren belul, a maximalis sebesseg, amivel lehet rajta haladni, 5 merfold/ora. Tobbel nem is tudnank… A kanyarokban lakohazak allnak garazsokkal. Nem lehet semmi minden nap ide be ill. kiallni…! Egy biztos, a tellel nincs nagy problemajuk, itt soha nem esik a ho, nem fagynak le az utak. J
A Lombard utcat alulrol kozelitettuk meg. A bameszkodo turistak kozott mi is szamtalan fotot keszitettunk, aztan elkezdtunk felkapaszkodni a meredeken. Az utca ket oldalan lehetseges a gyalogosforgalom, de az egyes kanyaroknal fotozas celjabol ki lehet allni az utra. Lihegve ertunk fel a tetejere, aztan folytattuk utunkat a kikoto iranyaba.
Kozben Gabor telefonalt, hogy beerkezett a varosba, es talalkozzunk, hogy aztan egyutt folytathassuk a varosnezest. Amikorra a megbeszelt helyre ertunk, kisse elkezdett felhosodni. Az volt a tervunk, hogy elautozunk a Golden Gate hid labahoz, majd atsetalunk a hidon. Sajnos, mire a hid varos feloli oldalahoz ertunk, kod ereszkedett le, es igy gyakorlatilag nem lattunk semmit… L No sebaj. Gondoltuk, majd masnap megnezzuk. Visszaautoztunk a belvarosba, aztan tettunk egy kort a kulonbozo varosreszekben: latin negyed, kinai negyed, meleg negyed (itt szivarvany szinu zaszlok voltak kifuggesztve mindenfele), majd tettunk meg egy kiserletet arra, hogy hatha a varos egyik hegyen levo Twin Peaks nevu kilatorol latszik valami… Ez nem jott be, a csucson metszo szel es tejszeru kod fogadott minket… Ahogy lefele ereszkedtunk a hegyrol, egyszer csak kiertunk a kodbol es elobukkant a delutani varos kepe is. Mivel mar elegge ehesek voltunk, gondoltuk, valami gyorsetteremben bekapunk valamit – estere kozos vacsorat beszeltunk meg egy volt gimnaziumi osztalytarsammal, Rekaval, aki ferjevel es kislanyaval a varosban el, ezert nem akartunk belakmarozni. Nohat, a McDonald’s, ahova beultunk kulon tanulmany volt: szokdecselo, tancolo, eneklo drogosok, rasztahaju, hatalmas hatizsakos latin-amerikaiak, buggyant neger oregember, aki az ettermi szemetesbol probalta kiturkalni a meg hasznosnak velt maradekokat. Volt aki biciklivel kerekezett be – vegulis drive-thru reszleg is van…! J Azt hiszem, az egyik leggazosabb helyre keveredtunk be!
Miutan gyorsan ettunk valamit, bementunk a varos egyik hatalmas parkjaba. Gabor azt mondta, a kajaldaban latott arcok sokszor a parkban tanyaznak. Autoval vegigmentunk, majd kibukkantunk a park oceanparti vegenel. Ekkor mar szurkulni kezdett, es a tengerparton tuz is egett – hordok vannak kihelyezve, amiben legalisan tuzet lehet gyujtani, a tuz mellett szoktak bulizni, iszogatni, gitarozni a fiatalok. Nagyon hangulatos volt. Szaladgaltunk egyet a langyos homokban es elveztuk az oceant! J
Nemsokara visszaindultunk a belvarosba, mert Rekaek mar telefonaltak, hogy lassan a kikotohoz ernek. Mi is odaautoztunk, aztan egy “seafood” etteremben elkoltottunk egy kozos vacsit. Nagy volt az orom, Rekat sem lattam az erettsegi ota!
 
Masnap reggel Gabor ugy dontott, hogy be sem megy dolgozni, inkabb velunk tolti az egesz napot. Nagyon orultunk neki! Ismet a teraszon reggeliztunk, aztan San Francisco fele vettuk az iranyt, de most az oceanparti uton. Utunk kerteszetek mellett vezetett el, mindenutt paraszttokot arultak – tudjatok az a fajta, amelyikbol toklampast lehet faragni -, mi is vettunk egyet. Ezen kivul Gabor egy csokor napraforgot is vasarolt. J Estere egy grillpartyt terveztunk es arra akartuk kifaragni a lampast.
A parton kanyarogva eszaknak tartottunk. Megalltunk az ut menten es lesetaltunk az oceanhoz. A reggeli, kisse felhos idoben csak nehany kutyat setaltato fiatalt lattunk. A homok elegge meleg volt ahhoz, hogy mezitlab szaladgaljunk benne. Azert a vizet is kiprobaltuk – ugyan csak terdig -, kisse huvos volt.
Eszti nem tudott elmenekulni egy kozeledo hullam elol, es a nadragja combkozepig tiszta viz es homok lett! J Ezutan Baywatch-ot jatszottunk, Gabor volt David Hasselhoff, Eszti Pamela Anderson, en pedig Erica Elenjak. Tusi a kameraman, sorozatfotokat gyartott… Rengeteget nevettunk! JJJ
Miutan nagyjabol lesoportuk a labunkrol a homokot, Eszti pedig atoltozott, a Golden Gate-hez mentunk. Szerencsenkre a felhok kezdtek elvonulni es egyre szebb ido lett. Atmentunk rogton a hid tuloldalara, mert ott tobb helyrol csodalatos latvany nyilik mind a hidra, mind a San Francisco-i obolre.
A Golden Gate hidat 1933-ban kezdtek epiteni, a gyalogos forgalom szamara negy es fel evvel kesobb, 1937. majusaban nyitottak meg. A megnyito ceremonia hatalmas unnepseg volt, masnap az autosok is rahajthattak az epitmenyre. A hid akkori epitesi koltsege 35.5 millio dollar volt! Ket pillerje egyenkent 227 meter magas, a ket fo kabel a pillerek kozott 92 cm atmeroju! A hid teljes hossza 2737 meter.
Miutan megneztuk a kilatohegyrol a hidat, visszamentunk a hid labahoz, majd Eszti es Gabor gyalogosan elindult a hidon at. Mi Tusivel visszaautoztunk a San Francisco-i oldalra, leparkoltunk es elindultunk szembe veluk. Ugy terveztuk, hogy kb. feluton talalkozunk, aztan egyutt visszasetalunk az autohoz.
Mialatt a hidon setaltunk, a hetvegi air-showra Blue Angel vadaszgepek gyakorlatoztak, tobbszor huztak el felettunk kotelekben.
Visszaerve a kocsihoz, a belvaros fele tartottunk. Ismet uldozeses jelenetet jatszottunk a dimbes-dombos utcakon. A kanyargos Lombard utcan mi is leereszkedtunk, majd ajandekboltokba tertunk be.
Aznap idoben vissza akartunk erni Gaborhoz, hogy legyen ido a grillezesre. Utkozben megalltunk beszerezni a hozzavalokat es egy “minden egy dollar” (tudjatok, otthoni 100 Ft-os bolt! J) boltban partykellekeket is vettunk.
Tusi volt a grillfelelos, en a reggel bedagasztott kenyertesztabol zsemleket sutottem es salatat kevertem, Eszti toklampast faragott, Gabor hust fuszerezett, teritett es kozben Eszti homokos nadragjat is kimosta. Hamarosan Gabor baratnoje is megerkezett, es amikorra a steakszeletek kisultek, es mar csak a sult kukorica pirult a grillen, Gabor baratja, Steve is felbukkant. Leultunk vacsizni, majd miutan mindenki jol belakmarozott, a magyar bor tarsasagaban igazi magyar buli kerekedett. Hungariara, Marot Vikire tancoltunk. Elokerultek felragaszthato mubajuszok is, ugyhogy onnantol fogva bajusz, szakall, szemoldok ragasztgatas volt. Hat, csorgott a konnyunk a sok nevetestol! J

A bejegyzés trackback címe:

https://amerikaikaland.blog.hu/api/trackback/id/tr811446745

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása