Thanksgiving november 26-ara, csutortokre esett. Dr. Filipi mar hetekkel azelott szolt, hogy hivatalosak vagyunk hozzajuk a halaadas napi vacsorara. Mi ezt orommel konstataltuk, abban a hitben, hogy ez szombati napra esik. Amikor Evanak emlitettem, hogy megyunk Filipiekhez, meg vissza is kerdezett es gyanakodnom kellett volna: biztos szombat? Az amerikaiak ezt MINDIG csutortokon tartjak! Mi a szombatra bologattunk.

 Aztan a megelozo vasarnap osszefutottunk Filipiekkel a templomban mise utan, es amikor elbucsuztunk toluk, Filipi felesege meg visszaszolt, hogy “akkor talalkozunk csutortokon…!” Na ekkor kezdett gyanussa valni, hogy akkor teljes felreertes tortent, es VALOBAN csutortok az a szombat… J

 
A halaadas egyebkent az USA-ban az egyik legnagyobb unnep – megkockaztatom, hogy a karacsony utani masodik, hacsak sok csaladban nem a legnagyobb! Ilyenkor adnak halat Istennek az oszi betakaritasok vegeztevel a termesert, osszegyulik a csalad, sokszor az evnek kizarolag ezen a napjan, illetve hetvegejen latjak egymast a tavol elo rokonok. Lincoln elnok ota ezen a napon hivatalos munkaszuneti nap van, megall az elet, zarva tartanak az uzletek. Sokan a kovetkezo napot kiveszik szabadnapkent es akkor hosszu hetvegejuk lehet (Amerikaban nem nagyon talalkoztunk “hosszu hetvegevel”).
 
Kanadaban is unnepnek szamit, bar kozel sem akkora, mint itt. Ok kicsit korabban, oktoberben tartjak (oktober masodik hetfojen) a halaadast, talan azert, mert eszakabbra fekszik az orszag, es a termest hamarabb kell betakaritaniuk a huvosebb idojaras miatt…
 
Hagyomanyos etelek tartoznak a halaadasnapi vacsorahoz: ilyenkor tobb millio pulyka esik aldozatul, bar egynek az amerikai elnok minden evben megkegyelmez… J A pulyka mellett egy jellegzetes – a pulykaban megsutott – toltelek, afonyaszosz, krumplipure, parolt zoldbab es sutotok-torta a menu resze.
 
A meghivas szerint delutan 3 orara erkeztunk Dr. Filipiekhez ugy, hogy aznap gyakorlatilag egy konnyu reggelit ettunk (muzli, attol aztan fog a kasza…! J). Filipi elozoleg felhivta a figyelmunket arra, hogy legjobb ha kiehezve erkezunk, annyi minden lesz…
 
Semmikeppen sem akartunk ures kezzel menni, es mivel itt az USA-ban az adventi koszorunak nincsen hagyomanya – nem is ismerik -, elozo este sajat magunk keszitettunk nekik egy koszorut illatos gyertyakkal, tobozzal, szaritott narancsszelettel. A helyi egy dollaros (otthoni 100forintos) boltban kaphato, ezer eve ott porosodo koszorualap -forgalmat azt hiszem en lenditettem fel… (az amerikaiak mindent keszen vesznek, itt nem jellemzo a kreativkodas…) - ezen kivul csinaltunk meg adventi koszorut Karlene-eknak, Evaeknak es magunknak. J
 
Szoval vittunk magunkkal a koszoru mellett egy uveg vorosbort. Nagyon megnyerte a tetszesuket a koszoru…es a bor is! Utobb kiderult, hogy Filipiek egesz csaladja – harom gyerekuk es a sok-sok unokajuk – varoson kivul tartozkodnak, mindenki az apos-anyosokhoz ment, majd a karacsonyt toltik veluk. A nagy tavolsagok miatt az amerikai csaladokban ez igy megy, beosztjak, egyik evben halaadas itt, majd kovetkezo evben ugyanez ott, es karacsonykor forditva.
A meghivottak kozott voltak Kazutoek (a japan csalad a ket kisgyerekkel), Tommy Lee (a kanadai-koreai fiatal sebeszsrac), es Filipiek ket csaladi baratja valahonnan messzebbrol.
Nagyon hangulatos delutan kerekedett, a vacsora elott es a pulykaszeleteles kozben teli  borospoharral a kezunkben jokat beszelgettunk, majd asztalhoz ulve elmondtunk egy kozos halaadasnapi imat – mindenki tanyerjara elozoleg odahelyeztek az ima szoveget, minden versszak melle oda volt irva annak a neve, akinek azt a versszakot fel kellett olvasnia. Mindenkire sor kerult az olvasasban. (Kazuto felesege nem olvasott, o nem beszel angolul.)
Ezutan a tanyerunkon illatosabbnal illatosabb etkek jelentek meg. Korbejart a hatalmas tal a felszeletelt pulykaval – elozoleg Filipi kicsontozta a szegeny parat szakerto sebesz mozdulatokkal J, es mar csak a husa volt ott, valamint a ket combja csontostul -, majd a krumplipures, pulykatoltelekes, zoldseges, szoszos talak. Mindenki szedett maganak, amennyi jol esett es adta tovabb a kovetkezonek a talat. Filipieknel annyiban nem volt “hagyomanyos” a vacsora – estebed -, hogy nem volt zoldbab, helyette volt parolt brokkoli, es nem volt afonyaszosz, helyette viszont volt valami tejszines-gyumolcsos fagyasztott desszertfele, amit ok a hushoz ettek egyebkent. (Mi desszertnek ettuk meg.)
Mindezek ellenere jol belaktunk – pontosabban Tusi, en diszkreten ettem, mert tudtam, hogy utana meg atmegyunk Attilaekhoz, ahol folytatodik a lakoma… J
 
Miutan mindenki elpusztitotta, ami a tanyerjan volt, egy jatekot kezdtunk. Kaptunk egy-egy kovet – olyat, mint otthon a dunai kavicsok, amikkel jol lehet kacsazni J - es a kore mindenkinek ra kellett irnia egy-ket szoban, hogy miert halas. Ezt kovetoen mindenki felolvasta, hogy mit irt a kovere, es fuzott hozza egy kis kommentalast. Mi a csaladunkat, baratainkat irtuk fel, es azt, hogy itt lehetunk kedves emberek kozott. Filipi a kedvenc amerikai focicsapatanak a nevet irta, amin a felesege mar meg sem lepodott…
Ezt kovetoen mi hamarosan elkoszontunk toluk, mert mentunk Attilaekhoz.
 
A halaadas utani pentek itt Amerikaban a “black friday”, azaz fekete pentek. Ilyenkor oriasi akciok vannak az uzletekben, amik mar hetekkel ezelott csabitjak a TV-ben lathato reklamokkal az embereket. Ezen a napon az uzletek hajnalban nyitnak pl. nem ritka a hajnal 4 orai nyitas! Utobb kiderult, hogy az egyik kolleganom is kepes volt elmenni hajnalok hajnalan valamelyik bolthoz, hogy elsok kozott lehessen az akcios termekek beszerzeseben… J Persze, szuper aron be lehet szerezni dolgokat, ilyenkor kezdik meg az emberek a karacsonyi bevasarlast is, de az uzletekben van, hogy 2 orat kell sorban allni a penztaraknal, akkora a tomeg! A legakciosabb termekek persze reggel 9-re mar altalaban elfogynak, de ha mar az ember annyit varakozott, akkor erdemes korulnezni, hatha talal valami kevesbe learazott, de hasznos dolgot. Nohat, ilyesmire minket nem lehet ravenni, es hiaba az akciok es az en sporolos formam, hajnali kelesrol es orakig acsorgasrol szo sem lehetett, ugyhogy ezt inkabb kihagytuk…
 
A halaadas hetvegejen az amerikai csaladok feldiszitik az otthonukban a karacsonyfat es kidekoraljak a hazukat is. Ez nekunk nagyon furcsa volt, mi ugyebar azt szoktuk meg, hogy a karacsonyfa december 24-en erkezik. A gyerekekek itt gyakorlatilag egy honapon at mar latjak a fat – persze 99 %-ban mufenyo! -, ugyhogy karacsonyra mar teljesen elmulik a varazsa… Itt kizarolag december 25-e a karacsony napja, masnap leszedik a karacsonyfarol a diszeket, bedobozoljak a mufenyot a kovetkezo haladasig, es eltunik a hazak diszlete is. Szoval vannak furcsasagok…

A bejegyzés trackback címe:

https://amerikaikaland.blog.hu/api/trackback/id/tr711609815

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása